Müofunktsionaalne teraapia
Mis on müofunktsionaalne häire?
Inimese näo-lõualuusüsteemi organite ja lihaste funktsioonid on imemine, neelamine, mälumine, kõne, hingamine ja miimika. Müofunktsionaalne häire avaldub näo- ja suupiirkonna lihaskonna vales asendis ja funktsioonihäiretes.
Müofunktsionaalsete häirete tagajärjel tekivad hambumusanomaaliad, muutused näo skeleti kasvus ja arengus, häiritud kehahoiak, suuhügieeni probleemid jne.
Ravi toimub koostöös teiste spetsialistidega, nagu ortodont, kõrva-nina-kurguarst, unearst, kõneterapeut jne.
Millal pöörduda müofunktsionaalse terapeudi vastuvõtule?
-
Suuga seotud valed harjumused (kauaaegne sõrme, pöidla, huulte või põskede imemine, küünte närimine, hammaste krigistamine, pikaleveninud lutipudeli või luti kasutamine).
-
Suuhingamine/segahingamine ninahingamise asemel (avatud suu, kuivad huuled, keel madala ja eespoolse asetusega, lühike ülahuul, tumedad ringid silmade ümbruses, pikenenud näokuju, keskendumisraskused).
-
Grimassid neelamisel.
-
Suurenenud süljevoolus.
-
Keele surumine hammaste vahele või külgedele kas neelamisel või rääkimisel.
-
Alalõualiigese häired (valud, naksud).
-
Hingamisprobleemid öisel ajal (obstruktiivne uneapnoe, norskamine).
-
Enne ja pärast keelekida lõikust.
-
Pärast adenoidide/kurgumandlite eemaldamist.
Mis on müofunktsionaalse ravi eesmärgid?
-
Kujundada nina kaudu hingamise harjumus.
-
Saavutada huulte kontakt.
-
Korrigeerida keele puhkeoleku asendit.
-
Korrigeerida neelamismustrit.
-
Korrigeerida kehaasendit.
-
Likvideerida suuga seotud halvad harjumused.
Kuidas toimub müofunktsionaalne ravi?
Müofunktsionaalne terapeut koostab patsiendile individuaalse raviplaani, mis koosneb ravitsüklitest. Igal ravitsüklil on oma eesmärk ja spetsiaalne harjutuste kava. Visiidi käigus selgitatakse, miks ja missuguseid harjutusi on vaja teha konkreetse probleemi lahendamiseks. Terapeut õpetab, kontrollib ja vajadusel parandab harjutuste tegemist. Selleks, et ravi toimiks, on väga oluline, et patsient järgiks kodus täpselt harjutuste kava.
Valede harjumuste ümberõpe ei ole kerge ning nõuab head koostööd ja tahtmist nii lapselt kui ka perelt.
Müofunktsionaalne ravi kestab tavaliselt üheksa kuud kuni kaks aastat sõltuvalt lapse vanusest, kaasuvast ravist, probleemi olemusest ja diagnoosist.
Tavaliselt toimuvad visiidid üks-kaks korda kuus ja kestavad 30 minutit kuni tund. Raviplaani korrigeeritakse pidevalt vastavalt patsiendi edusammudele ja koduse töö efektiivsusele.