Skip to content

Breketikandjale

Breketid on suhu fikseeritud ortodontiline aparaat, mis koosneb hammastele kinnitatud breketitest. Kaaretraat kinnitatakse ligatuuride abil breketite külge ja see suunab hambad nende õigetele kohtadele. 

Ravi alguses, kohe pärast breketite kinnitamist, on hambad tavaliselt hellad ja tundlikud ja võivad isegi valutada. Tavaliselt kestab see periood kaks kuni seitse päeva. Edaspidi on hambad lühemat aega tundlikud igakuise kaaretraadi aktiveerimise ehk pingutamise järel. Alguses tunduvad breketid põsele ja huulte limaskestale ebamugavad. Abivahendina võib kasutada pehmet kaitsevaha, millega kaetakse breketsüsteemi esileulatuvad osad. Aparaadiga harjudes vaha harilikult enam vaja ei lähe.  

Selleks, et breketid ei tuleks hammaste küljest lahti, on oluline vältida sitkeid ja kõvasid toiduaineid, nagu karamell, iirised, närimiskumm jmt. Samuti tuleks olla ettevaatlik kõvade köögiviljade närimisel. Kui võru või breket on siiski hamba küljest lahti tulnud ja torgib, siis katke see kaitsevahaga ja võtke ühendust oma ortodondiga. 

Suuhügieen breketravi ajal 

Breketravi ajal koguneb toidujääke breketite külge, kaare alla, hambavahedesse, igemeservadesse ja ka mujale, mis moodustab kergesti pehmet hambakattu. Seetõttu tuleb hambaid põhjalikult harjata kolm-neli minutit vähemalt kaks korda päevas, täiendavalt ka iga söögikorra järel. Kasutada võib spetsiaalseid hambaharju ja hambavaheharju, mida on võimalik osta Tallinna Hambapolikliiniku infoletist või apteekidest. Lisaks regulaarsele harjamisele on soovitatav kasutada suuvett. 

Meelespea 

Külastage oma ortodonti regulaarselt. Kui Te ei saa arsti määratud ajaks kohale tulla, leppige kindlasti telefoni teel kokku uus külastusaeg. Patsiendi ja ortodondi hea koostöö tagab breketite õige ja korrektse kasutamise, mille tulemusena on tõhus ka hambumuse ravi. 

Palume meeles pidada, et kinnitatud ortodontilise aparaadi kontrollimatult pikaks ajaks suhu jätmine ei ole ohutu lapse kasvavale lõualuule. Kui breketid unustatakse pikaks ajaks suhu ja arsti juurde ei tulda, võib see kasu asemel kahju tuua. 

Rohkem nõuandeid leiate Eesti Ortodontide Seltsi kodulehelt