Skip to content

Suuhooldus kodus

Inimese organismis on kõige rohkem mikroobe just suuõõnes, kus nad pesitsevad hambapragudes ja -katus, keelel ja mujal. Mikroobide ja katu hulka saame vähendada hammaste pesemisega. 

Korralikuks suuhügieeniks on tarvis: 

  • pehmet hambaharja 

  • hambapastat 

  • hambaniiti 

  • hambavaheharju 

Hambahari 

Parim hambahari on lühikese pea ja pehmete harjastega. Lühike pea võimaldab juurde pääseda ka nendele hambapindadele, mis jäävad tagumiste purihammaste taha ja on seetõttu raskesti ligipääsetavad. Kõva hambahari ei ole hea, sest võib vigastada nii hambaid kui ka igemeid ja kahjustada paljastunud hambakaelu. Hambahari tuleb vahetada uue vastu, kui harjased on kulunud. Hambaharja tuleb vahetada iga kolme kuu tagant. Igal inimesel peab olema oma isiklik hambahari. 

Hambapasta 

Hambapasta on oluline hambapindade puhastaja ja selles sisalduvad koostisosad annavad hambakudedele täiendavaid mineraalaineid. Pastade koostises olevad eeterlikud õlid mõjuvad suus värskendavalt ja annavad mõnusa enesetunde. Hambapastade hambaauke ennetav mõju põhineb nende fluoriidisisaldusel. Pastadesse lisatud ksülitool koos fluoriidiga tõstab pastade toime efektiivsust. Pastade tähtis omadus on nende teralisus ehk abrasiivsus. Abrasiivsuse astme määrab pasta koostisesse kuuluvate ainete iseloom ja läbimõõt. Madala abrasiivsusega (sensitive) hambapastad sobivad rohkem tundlike hammastega inimestele ja lastele. Tugevalt teralised pastad võivad pikaaegsel kasutamisel tekitada hambaemaili kahjustusi. 

Hambaniit 

Enne hammaste pesemist tuleb hambavahede puhastamiseks kasutada hambaniiti, et eemaldada hambavahedest toidujäänused ja katt. Niit viiakse ettevaatlikult edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele. Puhastades on vaja järgida hammaste kumerust ja tuleb vältida igeme vastu hõõrumist. Suurematest hambavahedest toidu ja katu eemaldamiseks tuleb appi võtta hambavaheharjad. 

Hammaste pesemine 

Hammaste hoolikas pesemine kestab kaks kuni viis minutit. Pesemise ajal peavad harjased puhastama hambapindu ja masseerima igemeid. Selleks tuleb harjased suunata 45-kraadise nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu. Lühikeste edasi-tagasi liigutustega tuleb harjata kõikide hammaste välis- ja sisepinnad ning mälumispinnad. 

Hambaid pestakse vähemalt kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. Hommikune pesu peaks toimuma enne sööki, õhtune enne magamaminekut. Vahetult pärast söömist ei ole soovitatav hambaid pesta, sest siis on hambaemail pehme ja harjaga pesemine võib kahjustada hambapinda. Päevaste söögikordade järel tuleks hambaid loputada kas puhta vee või suuveega – nii eemaldatakse hammastele jäänud toiduosakesed. Pärast õhtust hambapesu võib juua vett, mitte aga mahla, piima vm. Samuti ei tohiks enam süüa ega näksida. Kui seda siiski tehakse, tuleb ette võtta uus hambapesu. 

Korraliku hambapesu järel tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. See näitab, et oleme hammaste pinnalt eemaldanud katu ja toidujäägid. Hambapesu tõhususe kontrolliks on võimalik kasutada ka hambakattu värvivaid tablette, mis näitavad ära need kohad, mida tuleks veelkord hoolikalt puhastada. 

Ka keel vajab mõnikord puhastamist, kuna peale korralikku hambapesu satuvad keelel asetsevad mikroobid hammaste pealispinnale. Keele puhastamiseks võib kasutada keelekaabitsat või spetsiaalse keelekaabitsaga hambaharja. 

Mida enam koguneb suuõõnde baktereid, seda rohkem ohustavad meid ebameeldiva aroomiga hingeõhk ning ka hamba- ja igemehaigused. Igapäevane korralik suuhügieen aitab vähendada probleeme suus, hoiab Teie hambad tervetena ja hingeõhu värskena.