Skip to content

Ortodondilt patsiendile

Tänapäeva ravimeetodid võimaldavad ravida väga erinevaid hammaste asendi- ja hambumushäireid. Raviaparaatidega saab nihutada hambaid igas tasapinnas. 

Raviplaani tehes lähtutakse patsiendi näo välisilmest ja hambakaarte kujust, et saavutada igaühe jaoks parim tulemus. 

Ortodontilise raviga on võimalik nihutada tagasi ka igemehaiguste tõttu hambareast välja kaldunud hambaid. 

Millal on õige aeg ortodonti külastada? 

Esimest korda võiks lapse ortodondi konsultatsioonile tuua kuue- või seitsmeaastaselt. Eelkooliealiste laste hambumuse ravi alustatakse harvadel juhtudel, kuid on oluline, et raviga ei hilinetaks, kuna vahel tuleb probleemidesse sekkuda juba varases lapseeas, kasutades selleks keerulisi raviaparaate.  

Puseriti hambaid on üldjuhul võimalik reastada alles hiljem, pärast enamiku jäävhammaste lõikumist. Teatud juhtudel tuleb mõne lapse ravi teha etappidena: näiteks võib varajasele hambakaart laiendavale ravile hiljem, pärast jäävhammaste lõikumist, järgneda breketravi. 

Millal on parim aeg ortodontilise ravi alustamiseks? 

Sageli alustatakse ortodontilise raviga seitsme- kuni kaheksa-aastaselt, kui lapsel on kõik jäävhambad suhu lõikunud. Selles vanuses on parim aeg suunata lõualuude kasvu erinevate hambumushäirete puhul. Kuigi parim raviaeg on teismeiga, saab ortodontilist ravi ette võtta pea igas vanuses. Ravi kujuneb keerukamaks juhul, kui mitu hammast on puudu ja hambaümbruse koed on põletikulised. 

Enne ortodontilist ravi tuleb ravida kõik suus olevad hambaaugud ja põletikukolded ning eemaldada hambakivi. 

Keerulistel juhtudel, kui lõualuude asend üksteise suhtes on väga suure kõrvalekaldega, ei pruugi ainult ortodontilisest ravist abi olla. Need juhtumid lahendatakse koostöös näo-lõualuukirurgiga, kes ligi aasta kestva breketravi järel teeb operatsiooni lõualuude normaalse asendi saavutamiseks. 

Esimesel visiidil 

Ortodont hindab patsiendi ravivajadust ja määrab orienteeruvalt, millal on õige aeg ravi alustamiseks. Selleks tehakse hambumusest mudel, röntgenipilt ja fotod. Teatud juhtudel, kui on vaja teha ruumi teistele hammastele või sulgeda eesmist lahi, võib ortodont pidada vajalikuks mõne hamba eemaldamist. 

Ortodont oskab märgata lapse hammaste valeasendeid ja neid põhjustanud halbu harjumusi, nagu pöidla imemine, pidevalt ühe suupoolega söömine või alalõua ettelükkamine jne. Tema nõuandeid õige raviaparaadi valikul tasub usaldada, sest oma teadmistele ja kogemustele tuginedes oskab ta valida iga konkreetse ravijuhtumi korral parima lahenduse soovitud tulemuse saavutamiseks. 

Breketravi kestus ja tulemuse säilitamine 

Sõltuvalt probleemi keerukusest kestab breketravi kas ühe aasta või kauem, raskemate asendihäirete puhul isegi kolm-neli aastat. Ravi kestus sõltub sageli ka külastuste regulaarsusest ning koostööst arsti ja patsiendi vahel. Breketravi lõpetatakse, kui soovitud ravitulemus on saavutatud. 

Pärast breketite eemaldamist peab patsient ravitulemuse säilitamiseks kandma selleks ettenähtud aparaati (retensiooniplaati) ortodondi määratud perioodi jooksul (6–12 kuud). 

Enamasti tuleb vahetult peale breketite eemaldamist kanda retentsiooniaparaati mõne kuu vältel pidevalt, edaspidi ainult öösiti. Mõne patsiendi puhul kasutatakse täiendavalt hammaste taha kinnitatavat traati, mis asendab plaadi kandmist päeval. Öist plaati tuleb jätkuvalt edasi kanda kuni arsti määratud ajani.